„Ojcowie niepodległości” na wystawie w Kowali…

W 2018 roku  obchodzimy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji na terenie gminy Kowala organizowane są liczne wydarzenia dla uczczenia tego wyjątkowego jubileuszu.  Jednym z nich jest prezentowana w naszej szkole wystawa Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowaną „Ojcowie Niepodległości’. Symboliczne otwarcie ekspozycji z prelekcją pracownika Radomskiej Delegatury IPN Bogusława Beka miało miejsce 24.10.2018r o godzinie 10.oo. W spotkaniu uczestniczyli z-ca wójta Dariusz Bulski, przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali uczniowie, nauczyciele i dyrekcja naszej szkoły.

Wystawa o sześciu „ojcach” polskiej niepodległości prezentowała liderów walki o wolną Polskę z 1918r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Wśród bohaterów ekspozycji jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Chociaż mieli różne poglądy polityczne, przynależność społeczną i religijną, a także urodzili się pod różnymi zaborami łączył ich jeden cel – niepodległość. Dążyli do niego różnymi drogami, nie zawsze zgodnie i nie zawsze ramię w ramię. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, doprowadzili Polaków do wolności.

Na wystawę „Ojcowie niepodległości” składają się ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu z ich biogramami, kalendarium wydarzeń związanych z odrodzeniem niepodległej Polski, kopie ważnych dla tego procesu dokumentów oraz fotografie archiwalne. Korzystając ze specjalnej mapy można również prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.  Wystawa o niewątpliwie edukacyjnym wymiarze pozwala na przypomnienie wydarzeń sprzed 100 lat  i uświadomienie jak trudnym i wymagającym poświecenia procesem było odzyskiwanie niepodległości

Szczegółowy opis wystawy w poniższym linku:

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/43988,Ojcowie-Niepodleglosci.html

Poniżej fotorelacja

 


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127