Kolejny Dzień Papieski

Każdy  16 październik to  kolejna rocznica wyboru na  Stolicę Piotrową naszego Rodaka – Karola Wojtyłę. W 2018 roku minęło już 40  lat od tamtego pamiętnego wieczoru. A pontyfikat i nauczanie Jana Pawła II są przez kolejne pokolenia młodych Polaków odkrywane na nowo. W tym roku XVIII Dzień Papieski przeżywaliśmy pod hasłem:” Promieniowanie Ojcostwa”.

S. Alina z grupą dziewcząt z klas  3-6  z tej okazji przygotowała okolicznościowy montaż słowno- muzyczny.  Już na samym początku  dziewczęta postawiły pytanie: A czego  może nas, małych i starszych uczyć  nasz Papież? Odpowiedzi próbowały  szukać w   nauczaniu Jana Pawła II, bo ten  Wielki i Święty Papież  był  i nadal  pozostał  Największym  Przyjacielem  człowieka, również dzieci.  Dziś Ojciec święty chce nam pomóc  lepiej poznawać Boga, który jest naszym Ojcem,  naszą  ludzką  kondycję,  oraz  współczesny  świat  i jego problemy. Nasz wielki rodak potrafił  słuchać  i rozumieć,  umacniał  wiarę  i potrafił  rozpalać serce miłością, uczył  grać w piłkę, jeździć na nartach i wybierać to, co  najważniejsze. Mówił o ważnej roli ojca  i miłości do Ojczyzny tak min wspominając swojego ojca: „…Ojciec,  który umiał sam od siebie wymagać, w pewnym sensie nie musiał już wymagać od syna. Patrząc na niego, nauczyłem się, że trzeba samemu sobie stawiać wymagania  i przykładać się do spełniania własnych obowiązków. Mojego Ojca uważam za niezwykłego człowieka”. „Ojczyzna – pisał św. Jan Paweł II –  to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy  w dziedzictwie  po ojcach”(…) „To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy.. .Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować…”

Przeżywając setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, stawiamy sobie pytanie – jak to dziedzictwo zachować i przekazać? Odpowiedź wydaje się prosta i trudna zarazem – może się to dokonać przede wszystkim przez silną rodzinę –  wiele razy przypominał nam nasz Papież. „Dzieci  dorastają znienacka przez miłość i potem tak nagle dorośli,  trzymając  się za ręce wędrują w wielkim tłumie –  Wiem, że w ich sercach bije tętno całej ludzkości. Tego, co w was się zaczęło, czy potraficie nie popsuć,  czy będziecie zawsze oddzielać dobro i zło?”  Niech  słowa Jana Pawła II przypomniane w tym niezwykłym dniu  niepokoją nasze serca.

 


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127