Relacja z Narodowego Czytania w naszej szkole…

Rok 2018  to rok,  w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.   W związku z tą, wyjątkową dla każdego Polaka, rocznicą nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji: NARODOWE CZYTANIE, która z inicjatywy Prezydenta RP organizowana jest od 2012 roku. W tegorocznej  7. odsłonie akcji czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania w naszej szkole miała miejsce 12 września 2018r. Na początku spotkania pani wicedyrektor Joanna Kutkowska przybliżyła tematykę utworu, tło historyczne, a szczególnie odniosła się do postaw patriotycznych Polaków na przestrzeni wieków. Następnie uczniowie klas starszych wysłuchali fragmentów książki Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie” ukazujących losy głównego bohatera Cezarego Baryki na tle historycznych wydarzeń związanych z odradzającą się po 123 latach niewoli Polską. Jest to powieść wielu pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź: w jakim kierunku zdążać powinni Polacy, jaka ma być Polska, jaki powinien być jej ustrój. Tekst nie jest lekturą w szkole podstawowej, jednak uczniowie – aktorzy Szymon i Franciszek, czytając z wielkim zaangażowaniem wybrane fragmenty, skupili uwagę i zainteresowanie swoich koleżanek i kolegów. Nad całością przygotowań i przebiegiem wydarzenia czuwały polonistki p. Małgorzata Grzesiak i p. Agnieszka Rozwadowską- Maj .

Akcja Narodowego Czytania była także doskonałą okazją do promowania czytelnictwa oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego.


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127