Europejski happening w szkole…

Szkolny Klub Europejski EUROKOWALA W środę 9 maja  2018r zorganizował w naszej szkole obchody Dnia Europy. Członkowie SKE wraz z opiekunką p. Agnieszką Rozwadowską oraz inni chętni uczniowie założyli żółto-niebieskie stroje i kotyliony. Przez dwie godziny prowadzili na terenie szkoły akcję informacyjną na temat SKE, Unii Europejskiej, Roberta Schumana. Spotkania w klasach rozpoczynały się od odśpiewania hymnu UE „Ody do radości”, a kończyły konkursem na temat UE i pamiątkowym zdjęciem. Na szczególne uznanie zasługuje uczeń z kl.VIb – Janek Sadowski, który rozpoznał wszystkie flagi państw UE i wymienił ich stolice.

W najbliższą sobotę 12 maja SKE EUROKOWALA wyjeżdża do Warszawy na XXV Spotkania Europejskie, aby wesoło świętować Dzień Europy, poznać inne SKE, porozmawiać z wolontariuszami z innych państw Europy oraz sprawdzić swoją wiedzę o UE w konkursach zorganizowanych w miasteczku namiotowym Fundacji R. Schumana

Warto wiedzieć…

Dzień Europy, który przypada 9. maja to rocznica podpisania historycznej „deklaracji Schumana”. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r., Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch kolejnej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127