Jesteś Polakiem – wywieś flagę…

2. maja 2018r po raz kolejny będziemy obchodzić Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Z tej okazji 27.04.2018r. klasy siódme przygotowały niecodzienny happening skierowany do mieszkańców Kowali pod hasłem: „Jesteś Polakiem – wywieś flagę”. Jego celem było  zachęcenie do wywieszania flagi narodowej w  czasie majowych świąt. Młodzież w biało-czerwonych strojach i z biało-czerwonymi chorągiewkami przy dźwiękach pieśni patriotycznych wyruszyła  w godzinach porannych w różne miejsca Kowali. Napotkanym mieszkańcom rozdawała ulotki przypominające o Dniu Flagi.  Uczniowie częstowali także samodzielnie przygotowanymi  ciasteczkami ozdobionymi biało-czerwonymi barwami. Happening był elementem programu świętowania Jubileuszu Niepodległej na terenie naszej gminy.  Jego organizatorzy mają nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu zobaczymy więcej flag na domach. Mieszkańcy Kowali przyjęli akcję bardzo  pozytywnie.  Happening był doskonałą lekcją patriotyzmu i szansą, na to abyśmy wspólnie godnie i radośnie obchodzili narodowe święta. To także okazja do pokazania, że patriotyzm oprócz patetycznych akademii  upamiętniających  wielkie wydarzenia narodowe, może też być radosną i atrakcyjną zabawą. Na zakończenie happeningu chłopcy z klas siódmych rozegrali towarzyski mecz piłki nożnej.  Młodzież z klas siódmych przygotowała happening pod bacznym okiem nauczyciela plastyki p. Henryki Lech i przy wsparciu p. M. Grzesiak, p B. Wójcik i J, Kutkowskiej i p. A. Bieleckiego- nauczycieli sprawujących opiekę nad uczniami podczas happeningu.

 

Trochę historii…

Pomysł wprowadzenia Dnia Flagi do kalendarza polskich świąt państwowych zrodził się w 2004 r. Decyzją Senatu święto początkowo miało nosić nazwę Dnia Orła Białego. Sejm zmienił jednak zapis uchwały na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień, w którym przypada, nie jest przypadkowy – to właśnie 2. maja zdejmowano flagi przed zniesionym przez komunistyczne władze Świętem Konstytucji 3. Maja. Ponadto to 2. maja 1945r. biało – czerwony sztandar zawisł na berlińskiej kolumnie Siegessäule, oznajmiając zdobycie miasta.

O zasadach używania biało-czerwonych barw i innych informacjach związanych  z polskimi barwami narodowymi można przeczytać w miniprzewodniku dostępnym na stronie: http://www.mswia.gov.pl/

 


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127