„W Dzień Świętego Patryka wszyscy są Irlandczykami…”

Jak mawiają rdzenni mieszkańcy Zielonej Wyspy: „W Dzień Świętego Patryka wszyscy są Irlandczykami”.  I tak się stało w naszej szkole 16 i 19 marca 2018r  podczas obchodów Dnia św. Patryka  – patrona Irlandii,. Zostały one   zorganizowane w ramach poznawania tradycji i kultury krajów anglojęzycznych.  Uczniowie przygotowując się do „zielonego  dnia” wzięli udział w  specjalnie przygotowanych lekcjach języka angielskiego, podczas których dowiedzieli się więcej o Zielonej Wyspie.  Ich efektem była imponująca wystawa plakatów o Irlandii wykonanych przez uczniów  klas starszych, zaprezentowana w Dniu św. Patryka. 19 marca na szkolnych korytarzach i w klasach dominował kolor zielony, ulubiona, obok pomarańczowego, barwa Irlandczyków. Prawie wszyscy uczniowie i nauczyciele mieli zielone elementy ubrania. Na przerwach działa kawiarenka „Leprechaun”,  gdzie można było spróbować przygotowanych przez uczennice oraz  rodziców klasy VIIa przepysznych łakoci, oczywiście w zielonym i pomarańczowym kolorze. Były to: babeczki, muffinki, ciasteczka, galaretki i inne przysmaki oraz napoje. Kawiarenka cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Na koniec zielonego dnia uczniowie zmienili się w poszukiwaczy „złotych monet”. Najlepszym poszukiwaczem w klasach IV-VII została Nikola Kacprzak, uczennica klasy Vb,w klasach I-III zwyciężył Szymon Nogaj z klasy III b, natomiast w oddziale zerowym mistrzem został Szymon Dobrasiewicz. Zwycięzcy poszukiwacze zostali nagrodzeni dyplomami oraz otrzymali nagrody rzeczowe. Mamy nadzieję, że uczniom i nauczycielom podobały się obchody dnia św. Patryka  i zielony dzień stanie się tradycją naszej szkoły. Organizatorzy: Marta Myśliwiec, Małgorzata Grzesiak i Marzena Molga składają serdeczne podziękowania rodzicom i uczniom zaangażowanym w współtworzenie tego dnia.

 

A to ciekawe…

Dzień Świętego Patryka wypada 17 marca. Jest to święto irlandzkie, Święty Patryk to bowiem patron tego kraju. Dzień Św. Patryka obchodzony jest jednak nie tylko w Irlandii, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech czy w Polsce. Jego popularność wiąże się z powszechną fascynacją kulturą celtycką i jej obyczajami.

Św. Patryk to misjonarz i biskup, który krzewił wiarę chrześcijańską w Irlandii. Żył on na przełomie IV i V wieku, wsławił się swoją działalnością duszpasterską, dokonywaniem rozmaitych cudów i szczególnym darem wykładania prawd wiary. Święty Patryk tłumaczył na przykład dogmat o Trójcy Świętej na przykładzie trójlistnej koniczyny. Dlatego właśnie koniczyna stanowi symbol tego święta. Według różnych legend, święty Patryk uwolnił Irlandię od plagi węży. Często więc  na obrazach jest przedstawiany jako mnich, przydeptujący stopą węża.

Inna bardzo ważną postacią w irlandzkich zwyczajach jest leprechaun  (laprikon)- rodzaj skrzata, samotnika, bardzo trudnego do oswojenia o ciężkim charakterze, gdyż łatwo wpada w złość. Leprikony trudnią się wyrobem butów (nazwa leprechaun znaczy bowiem dosłownie „szewc”). Z wyglądu, leprechaun przypomina drobnego, włochatego, starego człowieczka, o pomarszczonej twarzy i niskim wzroście. Charakterystyczny ubiór (kapelusz, skórzany fartuch, krótkie spodnie, długie pończochy i buty stare i nie do pary) , rude, rozczochrane włosy, odstające uszy oraz broda i fajka to najczęstszy wizerunek tego skrzata. Najbardziej eksponowaną cechą charakteru leprikonów jest skąpstwo  oraz pogoń za bogactwem, którego symbolem jest wielki metalowy garniec, w którym gromadzą swoje złoto. To owe legendarne skarby były celem pożądania niejednego śmiertelnika. Według wierzeń leprechauny znają miejsca, w których zakopane są bogactwa, ale aby poznać te miejsca należy złapać jednego z nich, a i to nie gwarantuje sukcesu, bo skrzat  kosztowności łatwo nie odda. Leprechauny kochają celtyckie sporty i muzykę, a także uwielbiają płatać figle, o czym opowiada wiele irlandzkich legend.


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127