Happy St. Patrick’s Day – irlandzkie święto w naszej szkole

W piątek, 16 marca, w naszej szkole, w ramach kulturowych zajęć z języka angielskiego w oddziałach 0 – 3 obchodziliśmy  Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Celem zajęć było przybliżenie uczniom historii, tradycji i kultury irlandzkiej. W tygodniu poprzedzającym uroczystość uczniowie klas młodszych na lekcjach języka angielskiego oraz plastyki wykonali prace plastyczne poświęcone Irlandii. Powstałe w ten sposób: trójlistne koniczynki w barwach Irlandii, garnki złota skrzata Leprikona, kolorowe tęcze, wykonane różnymi technikami, ozdobiły szkolny korytarz klas młodszych. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób Irlandczycy obchodzą Dzień Świętego Patryka oraz poznały legendę o Leprikonie. Stało się tak za sprawą lektury książki pt. „The Story of the Leprechaun” w angielskiej wersji językowej. Najmłodsi uczniowie zaznajomili się  z symbole Irlandii, słuchali muzyki irlandzkiej, nauczyli się nowych słówek w języku angielskim oraz poznali tradycyjne pozdrowienie Happy St. Patrick’s Day, które w postaci dużego napisu dekorowało wnętrze szkoły. Historię św. Patryka uczniowie poznali na lekcji języka angielskiego. Dowiedzieli się także,  co wspólnego z Dniem Świętego Patryka ma shamrock czyli trójlistną koniczyna – irlandzki symbol. Podsumowaniem obchodów Dnia Świętego Patryka w klasach młodszych był konkurs pod hasłem „Be Irish for a Day” oraz lekcja kulturowa z języka angielskiego, w której gościnnie wziął udział 9-letni Franciszek Kondracki – chłopiec od urodzenia mieszkający w Irlandii, od bieżącego roku szkolnego uczeń PSP nr 26 w Radomiu. Dzięki wizycie niezwykłego, młodego gościa uczniowie mieli okazję obejrzeć tradycyjny irlandzki taniec, jak również nauczyć się podstawowego kroku tańca celtyckiego. Franio zaśpiewał piosenkę Sto lat w irlandzkiej wersji językowej oraz w kilku zdaniach opowiedział nam o sobie po irlandzku  i po angielsku. Po tym występie nasi uczniowie mogli spróbować swoich sił w odśpiewaniu tej tradycyjnej piosenki i wypowiedzieć się w języku mieszkańców Zielonej Wyspy. Podczas lekcji kulturowych uczniowie zagrali też w popularne gry Memory i Sudoku – ściśle związane z tematyką zajęć. Dużą atrakcją dla dzieci okazały się: fotostand i fotobudka, dzięki którym uczniowie chętnie wcielali się w postać irlandzkiego skrzata Leprikona oraz wesoło pozowali do pamiątkowych zdjęć. Dzieci z klas młodszychi oddziału przedszkolnego chętnie włączyły się w obchody tego radosnego święta irlandzkiego, biorąc udział w konkursie „Be Irish for a Day”. Dzień Św. Patryka jest obchodzony od wielu lat nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie. Jak mawiają mieszkańcy Szmaragdowej Wyspy: „W Dzień Świętego Patryka wszyscy są Irlandczykami”. W tym dniu uczniowie mogli choć na chwilę porzucić codzienne stroje i ubrać się na zielono oraz przygotować własnoręcznie wykonane dodatki, będące symbolami Irlandii. W konkursie na najlepiej przebraną klasę pod hasłem „Be Irish for a Day” zwyciężyła klasa 1a, drugie miejsce zdobyła klasa 2a, trzecie miejsce zajęła klasa 1b. Dodatkową atrakcją tego dnia był występ artystyczny i udział w zajęciach kulturowych Frania. Organizatorka tego dnia nauczycielka języka angielskiego p. Katarzyna Śliwa serdecznie dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom za dekorację wnętrz,  udział w konkursie i wspólną zabawę podczas niecodziennej lekcji języka angielskiego.


Wróć

cbk (2)

 

ws_certyfikat_A4_2013_2014_10100127